Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Uczą się nowoczesnych technologii

Brak opisu obrazka

Wspólny projekt Powiatu Prudnickiego ,,Technika bez granic” realizowany przez szkoły techniczne z Prudnika i Bruntala  pozwolił na stworzenie dwóch pracowni, w których uczniowie będą mieli możliwość wkroczyć w świat nauki na miarę czwartej rewolucji przemysłowej.

Pojęcie Przemysłu 4.0 oznacza unifikację świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych ze światem wirtualnym Internetu i technologii informacyjnej. Ludzie, maszyny oraz systemy IT automatycznie wymieniają informacje w toku produkcji – w obrębie fabryki oraz w obrębie różnych systemów IT działających w przedsiębiorstwie. Przemysł 4.0 obejmuje cały łańcuch wartości: od złożenia zamówienia i dostarczenia komponentów dla trwającej produkcji, aż do wysyłki towaru do klientów. Zakłada zmianę nie urządzeń ani procesów produkcji a sposobu zarządzania samym procesem produkcji. Przedsiębiorcy, którzy wdrażają te rozwiązania, mogą obniżać koszty produkcji. W ten sposób zyskują oni istotną przewagę nad konkurencją.

Podczas wyjazdu i szkolenia w firmie FESTO, którą w Pradze odwiedzili nauczyciele zaangażowani w projekt,  poruszano głównie tematykę wykorzystania sprężonego powietrza do zasiania układów automatycznego sterowania procesami produkcji. Była to też dobra okazja, aby na własne oczy zobaczyć organizację firmy, która w pomyślny sposób wprowadziła zasady czwartej rewolucji przemysłowej.

W nowym roku szkolnym wybrane grupy uczniów pojadą na podobne szkolenia i zajęcia do współpracujących firm w Pradze, Trnavie i Stuttgarcie.

 

Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Projekt „Technika bez granic” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy granice”.

Zdjęcie przedstawia budynek Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku od strony podwórka

Wersja XML